Sort by

casey has logged 348 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Dirty Shame

A Dirty Shame

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Daisy Miller

Daisy Miller

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Digging for Fire

Digging for Fire

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Holiday for Shoestrings

Holiday for Shoestrings

1946
×
Edit this entry  
10
Little School Mouse

Little School Mouse

1954
×
Edit this entry  
10
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
From Hell

From Hell

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
To Die For

To Die For

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sparkle

Sparkle

1976
×
★★★★
Edit this entry  
03
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★
Edit this entry  
02
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★
Edit this entry  
02
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★½
Edit this entry  
01
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★
Read the review Edit this entry