Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Read the review Edit this entry  
02
The Dancing Pig

The Dancing Pig

1907
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Born in East L.A.

Born in East L.A.

1987
×
Read the review Edit this entry  
24
Cheech & Chong Get Out of My Room

Cheech & Chong Get Out of My Room

1985
×
Read the review Edit this entry  
23
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
Read the review Edit this entry  
22
Shaft

Shaft

1971
×
Read the review Edit this entry  
19
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
Read the review Edit this entry  
11
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
Read the review Edit this entry  
11
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

1989
×
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
Read the review Edit this entry  
03
Mudhide Maverick

Mudhide Maverick

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Pirates of Penzance

The Pirates of Penzance

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
Read the review Edit this entry  
29
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Washington Heights

Washington Heights

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Kuch Kuch Hota Hai

Kuch Kuch Hota Hai

1998
×
Read the review Edit this entry  
27
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read the review Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
22
The Diamond Arm

The Diamond Arm

1968
×
Edit this entry  
21
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
Read the review Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
The Clock

The Clock

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
The Golden Dream

The Golden Dream

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
The Drunkard's Reformation

The Drunkard's Reformation

1909
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sink or Swim

Sink or Swim

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lamb

Lamb

2021
×
Read the review Edit this entry