Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Dog Year

A Dog Year

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
Mama's Boy

Mama's Boy

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Strange Way of Life

Strange Way of Life

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock: The Reichenbach Fall

Sherlock: The Reichenbach Fall

2012
×
Edit this entry  
19
Sherlock: The Hounds of Baskerville

Sherlock: The Hounds of Baskerville

2012
×
Read the review Edit this entry  
19
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
Edit this entry  
19
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Special Relationship

The Special Relationship

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Choose Love

Choose Love

2023
×
★★
Edit this entry  
16
Fascist Boots Shall Not Trample Our Motherland

Fascist Boots Shall Not Trample Our Motherland

1941
×
★★★½
Edit this entry  
13
Metamorphosis

Metamorphosis

2012
×
Edit this entry  
09
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Choose Love

Choose Love

2023
×
★★
Edit this entry  
29
Nine Queens

Nine Queens

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
How to Become a Cult Leader

How to Become a Cult Leader

2023
×
Edit this entry  
21
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special

Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Sweetnightgoodheart

Sweetnightgoodheart

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Des

Des

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Home Again

Home Again

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Laws of Attraction

Laws of Attraction

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Final Cut

The Final Cut

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
The Damned United

The Damned United

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
★★★½
Edit this entry  
07
Unthinkable

Unthinkable

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
The Queen

The Queen

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Public Eye

The Public Eye

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cruising

Cruising

1980
×
★★½
Edit this entry  
28
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Paul Newman: The Restless

Paul Newman: The Restless

2023
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Clan

The Clan

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★½
Edit this entry  
16
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★
Edit this entry