• Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

    ★★

  • The Lovely Bones

    ★★★

  • The Blind Side

    ★★★

  • Precious

    ★★★½

  • Orphan

    ★★★

  • My Sister's Keeper

    ★★★½

  • X-Men Origins: Wolverine

    ★★½

  • Coraline

    ★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★

  • Ponyo

    ★★★½

  • Mamma Mia!

    ★★★★

  • The Incredible Hulk

    ★½

  • Iron Man

    ★★★½

  • Enchanted

    ★★½

  • Elite Squad

    ★★★

  • The Game Plan

    ★★★

  • X-Men: The Last Stand

    ★★★½

  • The Da Vinci Code

    ★★½

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★½

  • Batman Begins

    ★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★½

  • The Motorcycle Diaries

    ★★★★★

  • Brother Bear

    ★★★★½

  • The Room

  • X2

    ★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★½

  • Valentin

    ★★★½

  • Lilo & Stitch

    ★★★★½

  • Spirit: Stallion of the Cimarron

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★

  • City of God

    ★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • X-Men

    ★★★½

  • Erin Brockovich

    ★★★½

  • The Tigger Movie

    ★★★½

  • Boys Don't Cry

    ★★

  • The Sixth Sense

    ★★★½

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★½

  • Central Station

    ★★★★★

  • Mulan

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★

  • Life Is Beautiful

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★★

  • Matilda

    ★★★½

  • The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★★½

  • My Own Private Idaho

    ★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★½

  • Mary Poppins

    ★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★

  • The Three Caballeros

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★