cassie has logged 221 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Waves

Waves

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kitty

Kitty

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Taxing Woman

A Taxing Woman

1987
×
★★½
Edit this entry  
12
Jefferson Circus Songs

Jefferson Circus Songs

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★
Edit this entry  
11
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Strange Ones

The Strange Ones

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Process Red

Process Red

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Needle

Needle

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Coda

Coda

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
An Act of Love

An Act of Love

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Angela

Angela

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★
Read the review Edit this entry