• The Sound of Music

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★★★

  • Mary Poppins

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • The Sword in the Stone

    ★★★

  • Charade

    ★★★★

  • Lord of the Flies

  • 8½

    ★★★

  • To Kill a Mockingbird

  • Carnival of Souls

    ★★★

  • Lolita

    ★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★½

  • Anatomy of a Murder

    ★★★

  • The 400 Blows

    ★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★

  • The Blob

    ★★★★

  • Bonjour Tristesse

    ★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • Rififi

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★½

  • The Big Heat

    ★★★½

  • Sawdust and Tinsel

    ★★

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Daybreak Express

    ★★★★

  • Ikiru

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

  • Cinderella

  • School for Postmen

    ★★½

  • It's a Wonderful Life

  • Caesar and Cleopatra

    ★★

  • Children of Paradise

    ★★★

  • Cat People

    ★★★

  • Bambi

    ★★★★

  • Dumbo

  • Fantasia

  • Pinocchio

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Blind Alley

    ★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★½

  • The 39 Steps

    ★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★½

  • FRONTLINE: In the Age of AI

    ★★★★

  • Toy Story Collection