RSS feed for cassidynelson
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry