Sort by

matolde has logged 92 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Men and a Leg

Three Men and a Leg

1997
×
Read the review Edit this entry  
22
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
Edit this entry  
22
Thursday Afternoon

Thursday Afternoon

1984
×
Read the review Edit this entry  
21
The Adversary

The Adversary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
Edit this entry  
08
The Girl with a Pistol

The Girl with a Pistol

1968
×
Read the review Edit this entry  
07
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Three Floors

Three Floors

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deerskin

Deerskin

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
Edit this entry  
31
Freaks Out

Freaks Out

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
July Tales

July Tales

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rams

Rams

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Leave Chelsea Hotel

I Leave Chelsea Hotel

2009
×
Edit this entry  
22
Self-Portrait

Self-Portrait

1980
×
Edit this entry  
21
Pino

Pino

2020
×
Edit this entry  
15
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Name Is Francesco Totti

My Name Is Francesco Totti

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Stroszek

Stroszek

1977
×
Read the review Edit this entry  
17
The Girl with a Bracelet

The Girl with a Bracelet

2019
×
Edit this entry  
12
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Neighbours

Neighbours

1952
×
Edit this entry  
21
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ghost

Ghost

1984
×
Edit this entry  
13
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
Edit this entry  
07
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
06
Involuntary

Involuntary

2008
×
★★★½
Edit this entry  
04
Play

Play

2011
×
★★½
Edit this entry  
02
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Edit this entry  
19
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
Edit this entry  
23
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Under the Riccione Sun

Under the Riccione Sun

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
The Structure of Crystal

The Structure of Crystal

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
10
The Collector

The Collector

2002
×
★★★
Edit this entry  
31
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
Read the review Edit this entry  
31
The Love Life of an Octopus

The Love Life of an Octopus

1967
×
Read the review Edit this entry  
30
Moto Guzzi

Moto Guzzi

2010
×
Edit this entry  
30
Four Roads

Four Roads

2021
×
Read the review Edit this entry