Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Street of Chance

Street of Chance

1930
×
★★½
Edit this entry  
17
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
08
Deadly DILF

Deadly DILF

2023
×
★★½
Edit this entry  
04
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream, Pretty Peggy

Scream, Pretty Peggy

1973
×
★★
Edit this entry  
02
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★½
Edit this entry  
28
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
26
Sadie Thompson

Sadie Thompson

1928
×
★★★
Edit this entry  
21
One Way Passage

One Way Passage

1932
×
★★★
Edit this entry  
20
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
19
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Girl with Green Eyes

Girl with Green Eyes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★½
Edit this entry  
04
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
½
Edit this entry  
03
Joy House

Joy House

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★½
Edit this entry  
31
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★
Edit this entry  
27
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★½
Edit this entry  
26
Accident

Accident

1967
×
★★★
Edit this entry  
26
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Edit this entry  
25
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Edit this entry  
23
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nos Amours

A Nos Amours

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★
Edit this entry  
17
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★
Edit this entry  
16
Hot Saturday

Hot Saturday

1932
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Furies

The Furies

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★½
Edit this entry  
15
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
15
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★
Edit this entry  
13
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★½
Edit this entry  
11
Insidious: The Red Door

Insidious: The Red Door

2023
×
Edit this entry  
08
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★½
Edit this entry  
08
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★½
Edit this entry  
07
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★½
Edit this entry  
05
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★
Edit this entry  
01
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★
Edit this entry  
01
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bird of Paradise

Bird of Paradise

1932
×
★★
Edit this entry  
30
Appointment with Death

Appointment with Death

1988
×
★★
Edit this entry  
28
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★
Edit this entry  
25
Storm Warning

Storm Warning

1951
×
★★½
Edit this entry  
24
Goat Story

Goat Story

2008
×
Edit this entry