Herald has logged 168 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Float

Float

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Russian Revolution

The Russian Revolution

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry