Sort by

Greg has logged 112 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Agatha and the Limitless Readings

Agatha and the Limitless Readings

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jaws

Jaws

1975
×
★★½
Edit this entry  
24
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★½
Edit this entry  
18
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Looper

Looper

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
With a Girl of Black Soil

With a Girl of Black Soil

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★
Edit this entry  
04
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★
Edit this entry  
27
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
Moving

Moving

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Edit this entry  
21
City of God

City of God

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
19
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★
Edit this entry  
16
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★★
Edit this entry  
13
Brick

Brick

2005
×
★★½
Edit this entry  
13
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Adrift in Tokyo

Adrift in Tokyo

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★½
Edit this entry  
10
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Edit this entry  
08
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★½
Edit this entry