Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
11
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★
Edit this entry  
11
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★½
Edit this entry  
07
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
06
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
13
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Edit this entry  
26
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Antichrist

Antichrist

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Edit this entry  
13
Into the Blue

Into the Blue

2005
×
★★½
Edit this entry  
12
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Edit this entry  
02
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Harsh Times

Harsh Times

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Flowers of War

The Flowers of War

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry