CatalinaChavez has logged 25 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Countess From Hong Kong

A Countess From Hong Kong

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry