CatalinaChavez has logged 41 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Flowers of War

The Flowers of War

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Asterix the Gaul

Asterix the Gaul

1967
×
★★★½
Edit this entry  
18
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★
Edit this entry  
16
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prison

Prison

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry