• Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★½

    Buzz Lightyear - “Fascinating. Your inner voice advises you.”

    There is something so pure in Toy Story. Buzz listening to his inner voice is the most brilliant thing ever made. Forky was amazing. 

    Woody: "Being There For A Child Is The Most Noble Thing A Toy Can Do."

    Rex: "Does This Mean Woody's A Lost Toy?" Buzz Lightyear: "He's Not Lost. Not Anymore."

    Bo Peep: "Open Your Eyes, Woody. There's Plenty Of Kids Out There. Sometimes Change Can Be Good."

    Trixie - “I have a question. Well actually I have all the questions.”

  • Toy Story 3

    Toy Story 3

    ★★★★★

                                “They mean a lot to me”

    I am of the opinion that the attic is actually the best solution. It’s important to have your toys always there for you. And it’s important to the toys to have just one owner. To serve him forever. Don’t donate your toys, you will regret it. See, believe it or not, you will need them for the rest of your…

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    Literally no one:
    Me every second: 
    Laurie : I have loved you since the moment I clapped eyes on you. What could be more reasonable than to marry you?
    Jo March : We'd kill each other.
    Laurie : Nonsense!
    Jo March : Neither of us can keep our temper-...
    Laurie : I can, unless provoked.
    Jo March : We're both stupidly stubborn, especially you. We'd only quarrel!
    Laurie : I wouldn't!
    Jo March : You can't even propose without quarreling.

  • Rescue Dawn

    Rescue Dawn

    ★★★★

    Christian Bale eating maggots and snakes is something I need to get through.

  • Husbands and Wives

    Husbands and Wives

    ★★★★

    - God doesn't play dice with the universe.
    - No, he just plays hide-and-see. 

    É isto. É assim.

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★

    Yippee-ki-yay, motherfucker

    Bruce Willis is something.

  • Harsh Times

    Harsh Times

    ★★★½

    I mean Christian Bale was great but... this bad boy thing doesn’t really fit him to me honest. Man, he’s Batman!!!

  • The Flowers of War

    The Flowers of War

    ★★★★

    "Sometimes the truth is the last thing we need to hear"

    Rough, cruel, dense, difficult but at the same time has a touch of tenderness and kindness and shows how important it is for every human being to preserve the purity and innocence in one´s heart.

    Also, such beauties, such angelic faces.

  • Equilibrium

    Equilibrium

    ★★★½

    Those final scenes - yeahhhhh, kill ‘em all

  • Empire of the Sun

    Empire of the Sun

    ★★★★★

    Por onde começar? Talvez por mencionar o inocente e envolvente encanto que este filme transmite. E é precisamente a inocência que é aqui o conceito-chave a tratar. O filme realmente toca a inocência e a inocência, em seguida, a nós. Já não me lembrava deste toque. Mágico.

    Vamos então por pontos:

    1) melhor performance que já vi num filme dada por uma criança. Não tenho a mais pequena dúvida que Christian Bale carrega às costas o filme inteiro e fá-lo…

  • Out of the Furnace

    Out of the Furnace

    ★★★★

    Russ, I'm sorry about the other day. I know you're looking out for me. But you gotta understand that I'm different than I was before I left. And I think that I always will be. I can't explain how exactly. My head is just full of stuff and I can't get it out. But I'm gonna turn things around. I'm gonna do this one last fight and then I'll be done. Then I'm gonna shovel asphalt or dig for coal…

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★★

    Again Christian fucking Bale.

    “I like these cups, can I take one for my son?” BRILLIANTTTTTT