• Velvet Goldmine

    Velvet Goldmine

    ★★★

    You live in terror of not being misunderstood.

  • Hostiles

    Hostiles

    ★★★★

    “Sometimes I envy the finality of death. The certainty. And I have to drive those thoughts away when I wake.”

    Every shot is marvelous. And can be a better way to start a movie? I don’t think so

  • American Hustle

    American Hustle

    ★★★★

    We need to understand one thing: a woman has a good taste when she prefers Christian Bale over Bradley Cooper.

    Some spectacular lines:

    Sydney Prosser: You're nothing to me 'til you're everything.
    ---
    Irving Rosenfeld: It's the crazy thing about people. The more you say no, the more they want in on something. It is so stupid.
    ---
    Irving Rosenfeld: That's the way the world works. Not black and white, like you say. Extremely gray.
    ---
    Irving Rosenfeld: I felt…

  • 3:10 to Yuma

    3:10 to Yuma

    ★★★★

    This film has some incredible - INCREDIBLE - lines.

    Glen Hollander: Sometimes a man has to be big enough to see how small he is.
    ---
    Dan Evans : I ain't never been no hero, Wade. The only battle I seen, we was in retreat. My foot got shot off by one of my own men. You try telling that story to your boy. See how he he looks at you then.
    ---
    Dan Evans: Now, I'm tired, Alice. I'm…

  • The Fighter

    The Fighter

    ★★★★

    We don’t deserve Christian Bale

  • Public Enemies

    Public Enemies

    ★★★★

    This movie taught me that it is very important to go to the cinema no matter what

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★★½

    - Ken Miles: You're gonna build a car to beat Ferrari with... a Ford.
    - Carroll Shelby: Correct.
    - Ken Miles: And how long did they tell you that they need it? Two, three hundred years?
    - Carroll Shelby: Ninety days.

    The shots, the performances, the cars are splendid. Matt Damon never impressed me this much. Christian Bale... well... it’s Christian Bale, never disappoints. A great performance. 


    Lee Iacocca: James Bond does not drive a Ford, sir.

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises

    ★★★★

    Bruce Wayne: A hero can be anyone, even a man doing something as simple and reassuring as putting a coat on a young boy's shoulders to let him know that the world hadn't ended.


    Bane: You think darkness is your ally. You've merely adapted the dark. I was born in it, molded by it. I didn't see the light until I was a man and by then it was only blinding.

  • Requiem for a Dream

    Requiem for a Dream

    ★★★½

    Some “Panic in Needle Park” vibes. Tells a lot about addictions and self destruction

  • Batman Begins

    Batman Begins

    ★★★½

    Christian Bale is a damn fine Batman

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★

    🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸

  • Sense and Sensibility

    Sense and Sensibility

    ★★★★

    Love is not love which alters when it alteration finds, or bends with the remover to remove. Oh no! It is an ever-fixed mark that looks on tempests and is never shaken.