• Edward Scissorhands

    Edward Scissorhands

    ★★★★

    Best outfits ever and best hug ever. Winona <3

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★

    Clarence: Strange, isn't it? Each man's life touches so many other lives. When he isn't around he leaves an awful hole, doesn't he? : THIS IS EVERYTHING AND MORE

    “Please God, let me live again.”

    "You see George, you've really had a wonderful life"

  • Contempt

    Contempt

    ★★½

    One word: boring

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★★

    "We'll Always Have Paris."

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

    "If You Work For A Living, Why Do You Kill Yourself Working?"

    "When You Have To Shoot, Shoot. Don't Talk."

  • Hugo

    Hugo

    ★★★★½

    The purpose theme is so strong here. 

    Hugo Cabret: Maybe that's why a broken machine always makes me a little sad, because it isn't able to do what it was meant to do... Maybe it's the same with people. If you lose your purpose... it's like you're broken.

    Hugo Cabret: I'd imagine the whole world was one big machine. Machines never come with any extra parts, you know. They always come with the exact amount they need. So I figured…

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★

    “Loneliness has followed me my whole life. Everywhere. In bars, in cars, sidewalks, stores, everywhere. There’s no escape. I’m God’s lonely man.”

  • Yojimbo

    Yojimbo

    ★★★★

    Tenho uma grande simpatia pelo Toshirō já desde “Os sete Samurais”. O final é previsível, apesar de ser 50/50.

  • New York Stories

    New York Stories

    ★★½

    Tinha potencial para ser bom, mas não é.

    Life lessons de Martin Scorsese 6/10 
    Life without Zoe de Francis Ford Coppola e Sophia Coppola 7/10 
    Oedipus Wrecks de Woody Allen 3/10 (Com Woody Allen como ator, que é um péssimoooo ator. As partes que supostamente eram para rir não me ri. Está tudo errado com este último.)

  • Breathless

    Breathless

    ★★★★

    Tem partes muito boas, geniais até. 

    O facto de não conseguirmos falar senão de nós próprios - "When we talked, I talked about me, you talked about you, when we should have talked about each other."

    A questão da verdade - "There's no need to lie. It's like poker. The truth is best. The others still think you're bluffing, so you win."

    Das partes mais bonitas sem dúvida. Quando se fala da dor e do nada. O que escolher? O…

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★★

    Tem tudo. 

    A infância como a única época em que se foi feliz. 

    O amor:  “You don't love anybody! Me or anybody else! You want to be loved - that's all you want!”. 

    A velhice: “Old age. It's the only disease, Mr. Thompson, that you don't look forward to being cured of.”

    A “maldição” da memória: “I can remember everything. That's my curse, young man. It's the greatest curse that's ever been inflicted on the human race: memory.”

    O facto…