CatalinaChavez has written 17 reviews for films rated ★★★★½ .

  • My Fair Lady

    My Fair Lady

    ★★★★½

    Absolutely marvelous. Absolutely delightful. 

    But I'm used to hear say, 'Good morning' everyday. Her joys, her woes, her highs, her lows. A second nature to me now. Like breathing out and breathing in. I'm very grateful she's a woman! And so easy to forget. Rather like a habit one can always break! And yet, I've grown accustomed to the trace of something in the air. Accustomed to her... face.

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★½

    Buzz Lightyear - “Fascinating. Your inner voice advises you.”

    There is something so pure in Toy Story. Buzz listening to his inner voice is the most brilliant thing ever made. Forky was amazing. 

    Woody: "Being There For A Child Is The Most Noble Thing A Toy Can Do."

    Rex: "Does This Mean Woody's A Lost Toy?" Buzz Lightyear: "He's Not Lost. Not Anymore."

    Bo Peep: "Open Your Eyes, Woody. There's Plenty Of Kids Out There. Sometimes Change Can Be Good."

    Trixie - “I have a question. Well actually I have all the questions.”

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    Literally no one:
    Me every second: 
    Laurie : I have loved you since the moment I clapped eyes on you. What could be more reasonable than to marry you?
    Jo March : We'd kill each other.
    Laurie : Nonsense!
    Jo March : Neither of us can keep our temper-...
    Laurie : I can, unless provoked.
    Jo March : We're both stupidly stubborn, especially you. We'd only quarrel!
    Laurie : I wouldn't!
    Jo March : You can't even propose without quarreling.

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★★½

    - Ken Miles: You're gonna build a car to beat Ferrari with... a Ford.
    - Carroll Shelby: Correct.
    - Ken Miles: And how long did they tell you that they need it? Two, three hundred years?
    - Carroll Shelby: Ninety days.

    The shots, the performances, the cars are splendid. Matt Damon never impressed me this much. Christian Bale... well... it’s Christian Bale, never disappoints. A great performance. 


    Lee Iacocca: James Bond does not drive a Ford, sir.

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★½

    I have so much to say about Christian Bale but I have to return some videotapes. Also can we agree that the business card scene is just fucking amazing?  
     
    Look at that subtle off-white coloring. The tasteful thickness of it. Oh my God, it even has a watermark...

    Reasons to watch this movie:
    1) Christian Bale
    2) Skin care routine
    3) Workout routine
    4) The business card scene 
    5) His music taste
    6) The sexiest scene ever made (Patrick killing Paul Allen)

  • The Intouchables

    The Intouchables

    ★★★★½

    Oh I know this one. Everyone know it. Of course. You have reached the Paris unemployment agency. All our lines are currently busy. The estimated waiting time is two years.

  • Through a Glass Darkly

    Through a Glass Darkly

    ★★★★½

    It’s so horrible to see your own confusion and understand it. 

    One can’t live in two worlds. One has to chose. 

  • The Sound of Music

    The Sound of Music

    ★★★★½

    Captain: 
    - Do you know when I first started loving you? That night at the dinner table when you sat at that ridiculous pine cone. 

    Maria:
    - What? I knew the first time you blew that whistle.

  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★½

    (...) Because there's a conflict in every human heart, between the rational and the irrational, between good and evil. And good does not always triumph. Sometimes, the dark side overcomes what Lincoln called the better angels of our nature. Every man has got a breaking point. You and I have one.

    Das cenas mais excitantes do cinema, ao meu ver, é sem dúvida a cena da Cavalgada das Valquírias. Sempre que vejo esta cena o meu coração acelera de tal…

  • The Polar Express

    The Polar Express

    ★★★★½

    “At one time, most of my friends could hear the bell. But as years passed, it fell silent for all of them. Even Sarah found, one Christmas, that she could no longer hear it's sweet sound. Though I have grown old, the bell still rings for me. As it does for all who truly believe.”

    Parte-me o coração a última cena em que as crianças ouvem o sino e os adultos não. A maneira como o desaparecimento da magia é…

  • Dog Day Afternoon

    Dog Day Afternoon

    ★★★★½

    “I'm a Catholic, I don't want to hurt anybody.”

    Let’s get this straight:
    1) I love Al Pacino in a very unhealthy way
    2) This movie is so much more than a simply bank robbery movie
     

  • The Steamroller and the Violin

    The Steamroller and the Violin

    ★★★★½

    É um filme extremamente bonito e inocente sim mas o pequeno Sasha tem todo o meu coração. Que criança mais adorável! Sem ele sinto que nada seria possível. Ele foi ridiculamente fantástico.  E que arrepios me deu a cena em que Sasha toca violino para o Sergei, de uma beleza inexplicável.