CatalinaChavez has written 12 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Toy Story 3

    Toy Story 3

    ★★★★★

                                “They mean a lot to me”

    I am of the opinion that the attic is actually the best solution. It’s important to have your toys always there for you. And it’s important to the toys to have just one owner. To serve him forever. Don’t donate your toys, you will regret it. See, believe it or not, you will need them for the rest of your…

  • Empire of the Sun

    Empire of the Sun

    ★★★★★

    Por onde começar? Talvez por mencionar o inocente e envolvente encanto que este filme transmite. E é precisamente a inocência que é aqui o conceito-chave a tratar. O filme realmente toca a inocência e a inocência, em seguida, a nós. Já não me lembrava deste toque. Mágico.

    Vamos então por pontos:

    1) melhor performance que já vi num filme dada por uma criança. Não tenho a mais pequena dúvida que Christian Bale carrega às costas o filme inteiro e fá-lo…

  • Yi Yi

    Yi Yi

    ★★★★★

    Sinto que não deveria falar sobre este filme, deixá-lo no meu mais íntimo - onde ele pertence. Contudo, gostava de um dia mais tarde ler isto. Achei especial carinho pelo modo como as coisas eram ditas - as palavras estavam certas e em admirável sintonia umas com as outras. Como se conseguiu meter em palavras tais emoções? Como é que um simples deitar no colo da avó - observar o toque no cabelo da neta - consegue espatifar por completo…

  • Paper Moon

    Paper Moon

    ★★★★★

    Moses Pray : I told you, I don't want you ridin' with me no more.
    Addie Loggins : You still owe me two hundred dollars.

    Such a lovely movie.

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    Héloïse : I've dreamt of that for years.
    Marianne : Dying?
    Héloïse : Running.

     Those last 10 minutes destroyed me. I knew this was going to ruin me when Marianne says this: “He doesn't make the lover's choice, but the poet's.“. 28... Vivaldi... The white dress... And that abort scene is too painful to watch just too painful. It hit me. I haven’t cried like that since Ratatouille.  
     “Is that how you see me?” (There is so much to say about this). 


    “But I also felt your absence.”

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★★★

    10 things I absolutely hate about this movie:

    1) Heath Ledger
    2) The fact that Heath Ledger is so hot
    3) Heath Ledger voice
    4) Heath Ledger smile 
    5) Heath Ledger hair 
    6) Heath Ledger lips
    7) Heath Ledger eyes 
    8) The way that Heath Ledger kisses 
    9) Heath Ledger smoking 
    10) Heath Ledger singing 

    Also this is e-v-e-r-y-t-h-i-n-g:

    “I hate the way you talk to me, and the way you cut your hair. I hate the way you drive…

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★★★

    I can’t express the joy that I have seeing this movie.

  • The Panic in Needle Park

    The Panic in Needle Park

    ★★★★★

    Can someone imagine having young Al Pacino as your boyfriend? I mean those eyes, those big brown eyes melts my heart and that bandana... Al Pacino and Kitty Winn are terrific here!!!!! Such a lovely love story, I mean the ending is just everything. This was Al Pacino‘s first leading role and I gotta say got me weak af. Oh and the fact that this movie has no music is heartbroken.

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    Está tudo certo. Tudo bonito. Tudo mágico.

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★★

    Bach+Church+Michael= the most powerful scene ever

    - Michael Francis Rizzi, do you renounce Satan?
    - I do renounce him. 
    - And all his works?
    - I do renounce them 
    - And all his pomps?
    - I do renounce them

  • Babette's Feast

    Babette's Feast

    ★★★★★

    Um filme delicioso. Uma encantadora celebração da comida, arte, amor e uma crítica menos “encantadora” à religião. 

    - O tema das dúvidas que podem surgir com o passar do tempo sobre as escolhas que se fez na vida está aqui muito bem retratado com as personagens Martine, Philippa e o General Lorens. A parte em que o General Lorens se confronta com o jovem General Lorens é das partes mais poderosas do filme. O velho General a dizer ao jovem…

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★★

    Tem tudo. 

    A infância como a única época em que se foi feliz. 

    O amor:  “You don't love anybody! Me or anybody else! You want to be loved - that's all you want!”. 

    A velhice: “Old age. It's the only disease, Mr. Thompson, that you don't look forward to being cured of.”

    A “maldição” da memória: “I can remember everything. That's my curse, young man. It's the greatest curse that's ever been inflicted on the human race: memory.”

    O facto…