Sort by

catcarlo has logged 34 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Together

Together

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Count Ugolino

Count Ugolino

1909
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Time Stood Still

Time Stood Still

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost Youth

Lost Youth

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Promise

The Promise

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Song for a Raggy Boy

Song for a Raggy Boy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sweet and Lowdown

Sweet and Lowdown

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Burning Soil

The Burning Soil

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Confirmation

The Confirmation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Fiancés

The Fiancés

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Parson's Widow

The Parson's Widow

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fearless

Fearless

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
We Still Talk

We Still Talk

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Violent Summer

Violent Summer

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Student

The Student

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry