• Ant-Man

    ★★★★

  • Sleeping with Other People

    ★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Jurassic World

    ★★½

  • The Little Prince

  • Carol

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Spy

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★½

  • Trainwreck

    ★½

  • Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

  • The Invitation

  • The Final Girls

    ★★★★

  • Cinderella

  • Brooklyn

  • The Witch

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Paddington

  • Big Hero 6

  • John Wick

    ★★★★½

  • Lava

    ★★★½

  • Annabelle

    ★★½

  • Honeymoon

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • As Above, So Below

    ★★★½

  • The One I Love

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

  • Unfriended

    ★½

  • Happy Christmas

    ★★★½

  • It Follows

    ★★★★½

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★★½

  • Muppets Most Wanted

    ★★★★

  • Backcountry

    ★★★★

  • Creep

  • Chef

  • The Lego Movie

  • The Grand Budapest Hotel

  • A Girl Walks Home Alone at Night

  • Boyhood

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Obvious Child

    ★★★★½

  • The Guest

  • Frozen

    ★★★★

  • What If

    ★★★★

  • Enough Said

    ★★★★

  • Under the Skin

  • About Time

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • Monsters University

    ★★★

  • Short Term 12

    ★★★★½

  • Fruitvale Station

    ★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Silver Linings Playbook

  • Frances Ha

  • Brave

  • Moonrise Kingdom

  • Bachelorette

    ★½

  • The Cabin in the Woods

  • Arthur Christmas

  • The Muppets

    ★★★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

  • Kung Fu Panda 2

  • Attack the Block

  • Midnight in Paris

  • Bridesmaids

  • Martha Marcy May Marlene

    ★★★★

  • Tangled

  • Submarine

  • Beginners

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Predators

    ★★★½