• Harry Potter and the Philosopher's Stone

  • Monsters, Inc.

    ★★★★

  • The Royal Tenenbaums

  • Spirited Away

  • Legally Blonde

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

  • Shrek

  • Amélie

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★

  • A Knight's Tale

  • Battle Royale

    ★★★★

  • The Emperor's New Groove

  • Best in Show

  • Almost Famous

  • O Brother, Where Art Thou?

  • Bring It On

  • Snatch

  • Mickey's Once Upon a Christmas

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • American Beauty

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★½

  • Notting Hill

  • The Faculty

    ★★★★

  • The Prince of Egypt

  • Pleasantville

  • Rushmore

  • EverAfter

    ★★★★½

  • The Parent Trap

  • Mulan

    ★★★½

  • The Big Lebowski

  • Good Will Hunting

  • Anastasia

  • Princess Mononoke

  • Hercules

  • Jerry Maguire

  • Space Jam

  • That Thing You Do!

  • Matilda

  • Bottle Rocket

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Pride and Prejudice

    ★★★★½

  • Clueless

  • Tales from the Hood

    ★★★★★

  • A Goofy Movie

  • The Santa Clause

    ★★½

  • The Shawshank Redemption

  • Forrest Gump

  • Four Weddings and a Funeral

    ★★★★

  • Dazed and Confused

  • The Secret Garden

  • Free Willy

  • The Sandlot

  • Groundhog Day

  • The Mighty Ducks

  • Hook

  • Beauty and the Beast

  • The Silence of the Lambs

  • Misery

  • Home Alone

  • The Witches

    ★★★★

  • Pretty Woman

  • The Little Mermaid

  • Kiki's Delivery Service

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Pet Sematary

    ★★★★

  • Field of Dreams

  • Child's Play

    ★★★★

  • Big

  • My Neighbor Totoro

  • The Princess Bride

  • Raising Arizona