Willow has logged 295 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Renaldo and Clara

Renaldo and Clara

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Don't Belong Anywhere: The Cinema of Chantal Akerman

I Don't Belong Anywhere: The Cinema of Chantal Akerman

2015
×
Edit this entry  
27
Blue Cat Blues

Blue Cat Blues

1956
×
★★★★
Edit this entry  
26
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
Edit this entry  
20
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
Edit this entry  
17
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
½
Edit this entry  
13
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Tower

Tower

2016
×
Edit this entry  
02
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Elle

Elle

2016
×
Read prior review Edit this entry  
29
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Evolution

Evolution

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deadpool

Deadpool

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Ma

Ma

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Edit this entry  
12
13th

13th

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Edit this entry  
09
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★★
Edit this entry