CatherineShort has logged 893 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Star!

Star!

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cardinal

The Cardinal

1963
×
Read the review Edit this entry  
29
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Westerner

The Westerner

1940
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Medal for Benny

A Medal for Benny

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Murder, Inc.

Murder, Inc.

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Reivers

The Reivers

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Black Stallion

The Black Stallion

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Judge

The Judge

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Brothers Karamazov

The Brothers Karamazov

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Young Philadelphians

The Young Philadelphians

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bold and the Brave

The Bold and the Brave

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Man of a Thousand Faces

Man of a Thousand Faces

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Warrior

Warrior

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Kentucky

Kentucky

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hurricane

The Hurricane

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tortilla Flat

Tortilla Flat

1942
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cocoon

Cocoon

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Juarez

Juarez

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Notorious

Notorious

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Trial

Trial

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Flight of the Phoenix

The Flight of the Phoenix

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ernie Pyle's Story of G.I. Joe

Ernie Pyle's Story of G.I. Joe

1945
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Pigskin Parade

Pigskin Parade

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beau Geste

Beau Geste

1939
×
Read the review Edit this entry  
12
Exodus

Exodus

1960
×
Read the review Edit this entry  
12
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Candidate

The Candidate

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Teacher's Pet

Teacher's Pet

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Egg and I

The Egg and I

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Come Fill The Cup

Come Fill The Cup

1951
×
★½
Read the review Edit this entry