CatherineShort has logged 63 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
Read the review Edit this entry  
31
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wife

The Wife

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Gorillas in the Mist

Gorillas in the Mist

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fabulous Baker Boys

The Fabulous Baker Boys

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Citadel

The Citadel

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doubt

Doubt

2008
×
Read the review Edit this entry  
23
The Lives of a Bengal Lancer

The Lives of a Bengal Lancer

1935
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Les Misérables

Les Misérables

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Away from Her

Away from Her

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mrs Henderson Presents

Mrs Henderson Presents

2005
×
Read the review Edit this entry  
21
The Rose

The Rose

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Front Page

The Front Page

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
This Sporting Life

This Sporting Life

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Being Julia

Being Julia

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The End of the Affair

The End of the Affair

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Anthony Adverse

Anthony Adverse

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
One True Thing

One True Thing

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All This, and Heaven Too

All This, and Heaven Too

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Savages

The Savages

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Since You Went Away

Since You Went Away

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Human Comedy

The Human Comedy

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Tale of Two Cities

A Tale of Two Cities

1935
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tommy

Tommy

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Pride of the Yankees

The Pride of the Yankees

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
In Which We Serve

In Which We Serve

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Random Harvest

Random Harvest

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
They Knew What They Wanted

They Knew What They Wanted

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry