Sort by

Catherine has logged 133 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sabrina

Sabrina

1995
×
Edit this entry  
31
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Working Girl

Working Girl

1988
×
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
American Made

American Made

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
Edit this entry  
22
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Heathers

Heathers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Story Live!

A Christmas Story Live!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Judd Apatow: The Return

Judd Apatow: The Return

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Stop Peeping

Stop Peeping

2014
×
Edit this entry  
02
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
Edit this entry  
28
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
Edit this entry  
27
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
Edit this entry  
23
Aloha

Aloha

2015
×
Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
Edit this entry  
21
Aloha

Aloha

2015
×
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
Edit this entry  
15
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
Edit this entry  
13
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
Edit this entry  
13
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
Edit this entry  
13
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
Edit this entry  
08
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Sammy Davis, Jr.: I've Gotta Be Me

Sammy Davis, Jr.: I've Gotta Be Me

2017
×
Edit this entry  
06
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
Edit this entry  
05
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Edit this entry  
31
Bandito

Bandito

2015
×
Edit this entry  
29
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry