cathy has logged 21 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goat

Goat

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry