Sort by

cathy has logged 250 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Day

One Day

2011
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
20
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
20
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
16
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★
Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
19
Wit

Wit

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★½
Edit this entry  
18
Dick

Dick

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read other review Edit this entry