Sort by

cathy has logged 15 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Earth

Earth

1930
×
Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
09
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Edit this entry  
06
Gary Gulman: The Great Depresh

Gary Gulman: The Great Depresh

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★
Edit this entry