cathy has logged 253 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lola Versus

Lola Versus

2012
×
★★
Edit this entry  
06
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
High Society

High Society

1956
×
★★★
Edit this entry  
15
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
The Last Song

The Last Song

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Edit this entry