• Scream

    ★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★

  • The Grucifixion

  • House of Gucci

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★

  • Eternals

    ★★½

  • Dave Chappelle: The Closer

  • Venom: Let There Be Carnage

  • No Time to Die

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★½

  • The Last Duel

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • Spencer

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • The Hand of God

    ★★★

  • King Richard

    ★★★

  • Belfast

    ★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Boiling Point

    ★★★★

  • Free Guy

    ★★

  • The Green Knight

    ★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Old

    ★★

  • Pig

    ★★★★

  • Memoria

    ★★★★

  • Red Rocket

    ★★★★½

  • A Hero

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★½

  • Compartment No. 6

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Space Jam: A New Legacy

    ★½

  • Annette

    ★★★★

  • Luca

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • Nobody

    ★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★

  • Petite Maman

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Dreams I Recall

  • Flee

    ★★★½

  • Long Toast

  • Education

    ★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Small Axe

    ★★★★

  • Mank

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Wolf of Snow Hollow

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Red Post on Escher Street

    ★★★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Bath Tub

  • Sincerely Louis C.K.