Catus has logged 26 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
Read the review Edit this entry