Sort by

Caty has logged 425 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Past

The Past

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Family

The Family

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
How to Lose Friends & Alienate People

How to Lose Friends & Alienate People

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lucia

Lucia

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cell 211

Cell 211

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lola Versus

Lola Versus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry