Cauls_Apartment has logged 43 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Edit this entry  
27
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shutter

Shutter

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Emma Mae

Emma Mae

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Helsinki Mansplaining Massacre

Helsinki Mansplaining Massacre

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Coldest Game

The Coldest Game

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Some Kind of Hero

Some Kind of Hero

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Peanut Butter Solution

The Peanut Butter Solution

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Light the Fuse… Sartana Is Coming

Light the Fuse… Sartana Is Coming

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heavysaurs: The Movie

Heavysaurs: The Movie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
LA 92

LA 92

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Apogee of Fear

Apogee of Fear

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Creature from the Haunted Sea

Creature from the Haunted Sea

1961
×
Read the review Edit this entry  
08
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Snow Angels

Snow Angels

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ben

Ben

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Countess Dracula

Countess Dracula

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry