Sort by

Mikael has logged 277 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mad God

Mad God

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lupin the Third: Dragon of Doom

Lupin the Third: Dragon of Doom

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Whitney

Whitney

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lupin the Third: Voyage to Danger

Lupin the Third: Voyage to Danger

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol Goes Wrong

A Christmas Carol Goes Wrong

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
UFO Sweden

UFO Sweden

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doraemon: Nobita and the Island of Miracles - Animal Adventure

Doraemon: Nobita and the Island of Miracles - Animal Adventure

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lupin the Third: Napoleon's Dictionary

Lupin the Third: Napoleon's Dictionary

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Laid-Back Camp The Movie

Laid-Back Camp The Movie

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Game Over

Game Over

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Devotion

Devotion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Director by Night

Director by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Is That Black Enough for You?!?

Is That Black Enough for You?!?

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Mickey Mouse: A History of American Animation

Before Mickey Mouse: A History of American Animation

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lupin the Third: The Mystery of Mamo

Lupin the Third: The Mystery of Mamo

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry