Sort by

Mikael has logged 31 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Odd Couple

Odd Couple

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skinny Tiger, Fatty Dragon

Skinny Tiger, Fatty Dragon

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spite Marriage

Spite Marriage

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Belle

Belle

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shark Who Knew Too Much

The Shark Who Knew Too Much

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry