Sean has logged 104 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Picnic

Picnic

1955
×
Read the review Edit this entry  
20
Queen Bees

Queen Bees

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wish You

Wish You

2021
×
Edit this entry  
13
Hands Across the Table

Hands Across the Table

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cowboys

Cowboys

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Supernova

Supernova

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Torch Song Trilogy

Torch Song Trilogy

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Marrying Kind

The Marrying Kind

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Labyrinth of Passion

Labyrinth of Passion

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Virtue

Virtue

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Plan B

Plan B

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
To Each His Own

To Each His Own

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Jane Austen Book Club

The Jane Austen Book Club

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Margaret

Margaret

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Namesake

The Namesake

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Grand Canyon

Grand Canyon

1991
×
Read the review Edit this entry  
09
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Victim

Victim

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
Edit this entry  
02
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight

Midnight

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
Edit this entry  
25
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fantasia

Fantasia

1940
×
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
17
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Too Many Husbands

Too Many Husbands

1940
×
Read the review Edit this entry  
15
Jungle Book

Jungle Book

1942
×
Read the review Edit this entry