Sort by

cavver has logged 206 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Evelyn

Evelyn

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Orlando

Orlando

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moon

Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Laurel Canyon

Laurel Canyon

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Magnolia

Magnolia

1999
×
Read the review Edit this entry  
23
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wanda

Wanda

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Virtues

The Virtues

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry