Sort by

cavver has logged 27 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
Read the review Edit this entry  
11
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry