Jay D has logged 636 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tongan Ninja

Tongan Ninja

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Roman Legion-Hare

Roman Legion-Hare

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Touch

The Touch

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Night with the King

One Night with the King

2006
×
★★
Edit this entry  
25
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Great Northern Candy Drop

The Great Northern Candy Drop

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Heatstroke

Heatstroke

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Snow Day

Snow Day

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grand Canyon

Grand Canyon

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Invictus

Invictus

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Russell Peters: Almost Famous

Russell Peters: Almost Famous

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Traffik

Traffik

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Loaf of Bread

A Loaf of Bread

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Holiday

Holiday

1938
×
★★★
Edit this entry  
14
Zombies

Zombies

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bowery

The Bowery

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lucretia

Lucretia

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Castle Freak

Castle Freak

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Four Women

Four Women

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shock

Shock

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry