Jay D has logged 54 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cat

The Cat

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Down in the Delta

Down in the Delta

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wesley Willis's Joyrides

Wesley Willis's Joyrides

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wild Hunt

The Wild Hunt

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Seasons

Three Seasons

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Porky's Bear Facts

Porky's Bear Facts

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glaze of Cathexis

Glaze of Cathexis

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rugrats in Paris: The Movie

Rugrats in Paris: The Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Home

Home

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friendly Persuasion

Friendly Persuasion

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dancing at Lughnasa

Dancing at Lughnasa

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Atlantiques

Atlantiques

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Patton Oswalt: I Love Everything

Patton Oswalt: I Love Everything

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
How Wings Are Attached to the Backs of Angels

How Wings Are Attached to the Backs of Angels

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Franz Kafka's a Country Doctor

Franz Kafka's a Country Doctor

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stille Nacht I: Dramolet

Stille Nacht I: Dramolet

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Big Drive

Big Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night Music

Night Music

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cars That Ate Paris

The Cars That Ate Paris

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Comb

The Comb

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The World

The World

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dope

Dope

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Voyage to the Sky

Voyage to the Sky

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anamorphosis

Anamorphosis

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry