Sort by

Carissa Berger has logged 489 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
These Encounters of Theirs

These Encounters of Theirs

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Burning Mountains That Spew Flame

Burning Mountains That Spew Flame

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
025 Sunset Red

025 Sunset Red

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub?

Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub?

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lion

Lion

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Jackals and Arabs

Jackals and Arabs

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lay Down Tracks

Lay Down Tracks

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
Grim

Grim

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spacy

Spacy

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Corridor

Corridor

1970
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Confessions

Confessions

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
21
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Super Sleuths

Super Sleuths

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Sound and the Fury

The Sound and the Fury

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Manual of Arms

Manual of Arms

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
17
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Detour de Force

Detour de Force

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Where Does Your Hidden Smile Lie?

Where Does Your Hidden Smile Lie?

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
28
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Eccentricities of a Blonde-Haired Girl

Eccentricities of a Blonde-Haired Girl

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Casque

Casque

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
26
EMBARGO

EMBARGO

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Edit this entry  
25
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
23
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eadweard Muybridge, Zoopraxographer

Eadweard Muybridge, Zoopraxographer

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
--- -------- (Rock and Roll Movie)

--- -------- (Rock and Roll Movie)

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
Vineland

Vineland

2009
×
★★★★
Edit this entry