Sort by

Carissa Berger has logged 46 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
From the Notebook of...

From the Notebook of...

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ventana

Ventana

1975
×
Edit this entry  
30
Lux Taal

Lux Taal

2009
×
Edit this entry  
29
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sleepwalk with Me

Sleepwalk with Me

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Actress

Actress

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★
Edit this entry  
22
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Death Race

Death Race

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Endless

Endless

2016
×
Edit this entry  
19
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Wolf Knife

The Wolf Knife

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
The Last Dive

The Last Dive

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Power of Kangwon Province

The Power of Kangwon Province

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Merry-Go-Round

Merry-Go-Round

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Rapture

Rapture

1965
×
★★★½
Edit this entry  
08
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
Morocco

Morocco

1930
×
★★★½
Edit this entry  
08
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★½
Edit this entry  
07
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Side/Walk/Shuttle

Side/Walk/Shuttle

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Domino

Domino

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★½
Edit this entry