cblaze has logged 38 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hallow

The Hallow

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Pulse

Pulse

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Last Chance Harvey

Last Chance Harvey

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prey

Prey

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sadistic Baron Von Klaus

The Sadistic Baron Von Klaus

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Water

Black Water

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Reincarnation of Isabel

The Reincarnation of Isabel

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Superstition

Superstition

1982
×
Read the review Edit this entry  
15
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad News Bears

Bad News Bears

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
One False Move

One False Move

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Private Resort

Private Resort

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Mister Roberts

Mister Roberts

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Southbound

Southbound

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Margaret

Margaret

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry