Jake has logged 34 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moon

Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry