CBMS has logged 32 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rejected

Rejected

2000
×
Read the review Edit this entry  
13
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry