Chris has logged 39 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Teeth

Teeth

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
Read the review Edit this entry  
07
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Half Baked

Half Baked

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Le Silence de la Mer

Le Silence de la Mer

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shootist

The Shootist

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Small Back Room

The Small Back Room

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Doubt

Doubt

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Popeye

Popeye

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cobra

Cobra

1986
×
Read the review Edit this entry  
28
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry