Sort by

Chris has logged 129 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Accused

The Accused

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Election

Election

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Edit this entry  
28
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Edit this entry  
25
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Monsters University

Monsters University

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Wizards

Wizards

1985
×
Read the review Edit this entry  
07
Bubble

Bubble

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Agent Cody Banks

Agent Cody Banks

2003
×
★★
Edit this entry  
30
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★
Edit this entry  
22
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Legion

Legion

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★
Edit this entry  
15
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Edit this entry