Sort by

Christophe has logged 137 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
Edit this entry  
23
The Promise

The Promise

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Boundaries

Boundaries

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Lola

Lola

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Teeth

Teeth

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Lost River

Lost River

2014
×
Edit this entry  
13
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
Edit this entry  
10
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★½
Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tower

Tower

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★½
Edit this entry  
09
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
07
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry