Sort by

Christophe has logged 22 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Private Collection

A Private Collection

1972
×
Edit this entry  
28
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★
Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
This Summer Feeling

This Summer Feeling

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Snow

Snow

2016
×
Edit this entry  
08
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★½
Edit this entry  
07
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★½
Edit this entry  
07
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Edit this entry  
04
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry